4.75 1 1 1 1 1 Ocena 4.75 (4 Głosów)

Krajowy Rejestr Długów to baza często sprawdzana przez banki i firmy pożyczkowe. Czy można internetowo sprawdzić jakie wpisy widnieją w KRD na nasz temat i jak to zrobić?

 

KRD, czyli wiemy o Twoich długach

KRD, czyli Krajowy Rejestr Długów, jak sama nazwa wskazuje zawiera przede wszystkim informację dotyczące naszych długów, a więc przeterminowanych zobowiązań których nie opłaciliśmy. Nieterminowi klienci (indywidualni oraz firmy) mogą zostać zgłaszone do KRD w przypadku różnych zaległości. Może to być zarówno rata kredytu w banku, rachunki za energię, czy mandat.Logo KRD - Krajowego Rejestru Długów

Obecność w KRD a pożyczka

Z obecnością w KRD można spokojnie żyć do czasu gdy będziemy chcieli przykładowo wystąpić o kredyt/pożyczkę. Jak powszechnie wiadomo, banki (czasem także firmy pożyczkowe) sprawdzają naszą wiarygodność i zdolność kredytową.

Krajowy Rejestr Długów jest jedną z częściej sprawdzanych baz przy rozpatrywaniu wniosków o finansowanie (popularnych jest również BIK). Obecność negatywnych wpisów w KRD może znacząco obniżyć nasze szansę na uzyskanie kredytu/pożyczki lub wręcz to uniemożliwić.

Jak mogę sprawdzić czy jestem w KRD?

Z pewnością jesteś ciekaw czy, i jak można sprawdzić informacje na swój temat w KRD. Jest to możliwe, co więcej - bez wychodzenia z domu, za pośrednictwem strony internetowej KRD. Po założeniu konta "Fairpay" na stronie KRD zyskasz dostęp do informacji kto i za co ewentualnie zgłosił Cię do KRD. Warto dodać iż w KRD można znaleźć również pozytywne wpisy.

Klikając "załóż konto" będziemy musieli wypełnić formularz rejestracyjny swoimi danymi osobowymi (konieczne jest również podanie PESEL oraz serii i numeru dowodu osobistego). Poproszony zostaniesz również o ustalenie hasła do Twojego nowego konta (login będzie stanowił Twój PESEL).

Po rejestracji będzie konieczne jeszcze potwierdzenie twojej tożsamości (poprawności podanych danych + uniemożliwienie podszywania się przez kogoś innego), aby zyskać dostęp do pełnej funkcjonalności konta. Można to zrobić poprzez wysłanie skanu dokumentu tożsamości (w przeciwieństwie do BIK-u jest to jedyna dostępna metoda).

Po otrzymaniu przez KRD potwierdzenia tożsamości Twoje konto zostanie aktywowane i będziesz miał już dostęp do swojej historii w KRD. Raport KRD który możesz wówczas wygenerować jest identyczny z tym, który może pobrać bank, firma pożyczkowa, czy też inna instytucja.

Czy Konto w KRD jest płatne?

Przez pierwszy rok prowadzenie konta w KRD jest całkowicie darmowe. Po tym czasie przekształca się ono automatycznie w również bezpłatne "Konto Minimum". Dostępne po roku jest jednak również "Konto Indywidualne". Najważniejsze różnice pomiędzy typami kont w KRD można zobaczyć poniżej:

CechaKonto MinimalneKonto Indywidualne
Opłata 0 zł 13 zł miesięcznie
Cena raportu KRD 0 zł (raz na pół roku)
opłata poza pakietem: 6,90 zł
0 zł (bez dodatkowych ograniczeń)
monitorowanie zapytań
o Tobie w KRD
nie tak
informacja o dodaniu
wpisu o Tobie w KRD
nie tak