4.5 1 1 1 1 1 Ocena 4.50 (4 Głosów)

Niedawno był poruszany temat weryfikacji zdolności kredytowej osób wnioskujących o pożyczkę pozabankową. Opisywany dzisiaj system to Credit Check, z którego korzysta coraz więcej firm.

 

Credit Check - co to jest?

W skrócie jest to branżowy system wymiany danych o pożyczkobiorcach. Z jednej strony Credit Check ma chronić klientów przed "przekredytowaniem", a z drugiej minimalizować ryzyko dla firm pożyczkowych przy ocenie wniosku o chwilówkę bądź pożyczkę ratalną.Logo systemu Credit Check

Sam Credit Check nie stanowi nowej bazy danych, a jest to jedynie technologiczne rozwiązanie które pozwala wymieniać informacje o klientach z różnych źródeł.

Jak można przeczytać na oficjalnej stronie Credit Check, za pośrednictwem tej platformy można uzyskać informacje o 3-letniej historii kredytowej u ponad 2,3 mln pożyczkobiorców.

W Credit Check można wyodrębnić 3 moduły:

  • KBIG, czyli Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej, które gromadzi wszelkie informacje gospodarcze w jednym BIG-u.
  • Moduł pożyczkowy w którym są zawarte dane nie ujęte w KBIG, takie jak ilość i wartość pożyczek, opóźnienia spłacie itd.
  • Moduł antyfraudowy - mający na celu ochronę przed wyłudzeniami pożyczkowymi.

Kto korzysta z Credit Check?

Credit Check należy do CRIF Services (dawniej Deltavista), zaczął swoje funkcjonowanie 11 stycznia 2016 roku, pierwszymi uczestnikami były firmy działające w FWWI, do których można zaliczyć pożyczkodawców takich jak Provident, Everest Finanse, czy TakTo Finanse. Z rozwiązania korzystają już także uczestnicy PWIP (Platformy Wymiany Informacji Pożyczkowej).

Lista firm pożyczkowych (oraz banków) systematycznie będzie się zapewne powiększać z racji korzyści uczestnictwa w Credit Check, obecnie korzystają z niego następujące firmy:

Przyszłość Credit Check

Patronat na rozwiązaniem objał juz Związek Firm Pożyczkowych oraz Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych - widać że jest to system który cieszy się wśród pożyczkodawców coraz większym zainteresowaniem. Z punktu widzenia klienta jest to pozytywne rozwiązanie, które sprawi że sektor pozabankowy będzie bezpieczniejszy.